Düşlerdeki Uzaklar

Siyah giyen adamların devleştiği, müziğin evrenselleştiği bir an...Buna tanıklık eden ise yüzyıllarca birçok dine, sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış olan Aya İrini Kilisesi.

Cenevre Oda Orkestrası'nın düşleri ve uzakları birleştirdiği, genç bir şefin harikalar yaratıp, kırk müzisyenin müzik ziyafeti yaşattığı bir konser "Düşlerdeki Uzaklar"...Mısır Kralı'ndan Hint Okyanusu'nda yaşayan bir Osmanlı Paşasına, Peru'daki bir İnka kızının İspanyol subayla yaşadığı aşktan, Acem prensi Tacmas'ın İran'daki maceralarına ve Amerika'da Fransız ve İspanyol işgalçiler arasında kalan yerlilere uzanan masalların gizemli ve mistitk atmosferin de bir yolculuk sunuyor bizlere.

Orkestranın müzik yönetmeni olan David Greilsammer genç kuşağın en heyecan verici, gözü pek ve vizyon sahibi sanatçılarından biri olarak kabul edilmekte.Öyle ki elinde sihirli bir değnek varmışçasına orkestrasını ve piyanosunu sihirli kılmayı başarıyor.Özelikle Mozart'ın Piyano Konçertosu ile tüm bu övgülerin hakkını da veriyor.

Bu ruhu besleyen düşleri ve insanın umudu olan uzakları birleştiren konseri unutulmaz kılanlardan biri de muhakkak ki Aya İrini Kilisesi'nin muhteşem atmosferi oluyor. Nem kokusunun belki de ilk kez insana rahatsızlık vermeden farklı diyarlara, tarihe götürmesi, her bir sütunun sizi başka bir medeniyetle buluşturması, kilesinin mistisizmi derken bir bakıyor ki insan düşlere dalmış da uzaklardan dönüyor bile...

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !